| Brand Name: | SINO |
| Model Number: | KA-300 70-470mm |
| MOQ: | 1 PC |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram |
SINO High Precision Aluminium Glass Linear Encoder Scale KA-300 70 to 470mm
KA-300 Linear encoder is the most commonly used standard scale.
Product data sheet
| Model | KA-300 |
| Travel length(mm) | 70-1020 (50mm/Specification) |
| Scaling distance | 0.02mm(50 lines/mm) |
| Accuracy | ±3/±5/±15µm 20℃ |
| Resolution(um) | 0.5 um,1um,0.5um |
| Reference Signal | Every 50mm per length specification |
| Seal protection | IP53 |
| working speed | (resolution)>=5um: >=60m/min <=1um: >=120m/min |
| Output signal | TTL / RS422 |
| Operating temperature | 0℃-45℃ |
| Storage temperature | -20℃--80℃ |
| Humidity | 100% not condensed |
| Voltage | 5V/24V |
Package list: 1 * KA300 Linear encoder scale, 1 *screw sets
Protection Cover is not included. It can be optioned by different propose.
Product images
![]()
![]()
![]()
Covers' Options
![]()
![]()
All scales will be tested before delivery.
Each scale have its own test report:
![]()
It's a sample that KA-300 linear encoder on axis Y of milling machine:
![]()