| Brand Name: | SINO |
| Model Number: | SINO KA600-1500mm Linear Glass Scales |
| MOQ: | 1 SET |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton box |
| Payment Terms: | L/C, T/T |
SINO KA600-1500mm Linear Glass Scales Machine For Milling Boring Machine
KA-600 series linear encoder is the most commonly used standard model.
Specification
| Model | KA-600 series |
| Travel length(mm) | 1000-3000 |
| Scaling distance | 0.02mm(50 lines/mm) |
| Accuracy | ±3µm,±5µm,±15µm/m (20±0.1℃) |
| Resolution(um) | 0.5um/1um/5um |
| Reference Signal | Every 50mm per length specification |
| Seal protection | IP53 |
| Moving speed |
High-speed encoder 120 m/min (To be customized) Ordinary encoder 60m/min |
| Output signal | Square wave TTL / RS422 |
| Operating temperature | 0℃-45℃ |
| Storage temperature | -20℃--80℃ |
| Humidity | 100% not condensed |
| Voltage | 5V/24V |
Product images
![]()
![]()
![]()
![]()
All scales will be tested before delivery.
Each scale have its own test report:
![]()