| Brand Name: | SINO |
| Model Number: | SDS6-3V, KA-300 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton |
| Payment Terms: | T/T, L/C |
SINO 3 axis metal LED milling machine digital readout package SDS6-3V has three linear encoders
The digital readout package is designed specifically for 3 axis milling machine installation and positioning.
One 3-axis LED digital readout SDS6-3V and three conventional linear encoders KA-300.
| Item name | 3 axes metal LED milling machine digital readout package |
| Digital Readout (DRO) | SDS6-3V |
| Linear scale for axis X | 670-1020mm |
| Linear scale for axis Y | 370-570mm |
| Linear scale for axis Z | 370-570mm |
| Rack for DRO | L400 |
| Protection cover for X scale | Type C |
| Protection cover for Y scale | Type D |
| Protection cover for Z scale | Type D |
| Bracket for scales | T-bracket (2 sets) |
| Others | Cable / Screws / Manual |
Functions for milling machine:
Detail Information:
![]()
![]()
![]()
![]()
Pin Description:
![]()
All linear scales were tested before delivery. Here is a sample of a scale's test report.
![]()