| Brand Name: | SINO |
| Model Number: | SDS6-2VF, KA-300 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton |
| Payment Terms: | T/T, L/C |
SINO SDS6-2V DRO 2 Axis Digital Readout With Metal LED Kits Two Linear Encoder Rulers For Milling lathe Machine
The DRO unit is specially designed for 2-axis milling positioning and can be easily connected to a PC or other systems.
It includes the 2-axis display DRO SDS6-2VF with RS232-C output and is supplied with two standard KA-300 linear scales.
Package list:
| Item name | SINO SDS6-2V DRO 2 Axis Digital Readout |
| Digital Readout (DRO) | SDS6-2VF |
| Linear scale for axis X | 670-1020mm |
| Linear scale for axis Y | 370-570mm |
| Rack for DRO | L400 |
| Protection cover for X scale | Type C |
| Protection cover for Y scale | Type D |
| Bracket for scales | T-bracket (1 set) |
| Others | Cable / Screws / Manual |
Functions for milling machine:
Detail Information:
![]()
![]()
![]()
Pin Description:
![]()
All linear scales were tested before delivery. Here is a sample of a scale's test report.
![]()